DFS Crufts 2010 Results

Return to Main Results Page
B R E E D   &   C L A S S   R E S U L T S

Border Terrier

Judge(s): MRS L A CRAWLEY
 



CH TYTHROP TAPAS

View larger image
BEST OF BREED
CH TYTHROP TAPAS
Dog
Owner:  MRS J L LEE
BEST PUPPY
BANDICOOT JAZZ
Bitch
Owner:  MR G E & MRS V L K DOCWRA
DOG CHALLENGE CERTIFICATE
CH TYTHROP TAPAS
Dog
Owner:  MRS J L LEE
BITCH CHALLENGE CERTIFICATE
SOUTHASH BLUE BETTY BOO GAMEWAY
Bitch
Owner:  MRS P CLARK
RESERVE DOG CHALLENGE CERTIFICATE
CH GAMEWAY CHARLES DICKENS
Dog
Owner:  MRS P CLARK
RESERVE BITCH CHALLENGE CERTIFICATE
CH PICER BRIGHT IDEA
Bitch
Owner:  MR G & MRS S PICKERING

Classes

Veteran - Dog
Entries: 8 Abs: 3
1st CH FEHMARN MAGIC LANTERN JW (MRS J MORTON-SHAW)
2nd IRTON STARSHIP IN AURDU (MR R K & MRS L GREENHILL)
3rd FIN/SE/LV/EE CH FOXFOREST PRINCE CHARMING [ATC AK01176FIN] (MRS M KIVIM-KI-MAJANEN)
Res FOXYARD SHROPSHIRE BLUE SHCM (MRS G LAZELL)
VHC DANDYHOW SIR TOBY (MR T & MISS K WRENN & LANGDON)
Special Puppy - Dog
Entries: 12 Abs: 3
1st COMBERDOWN JAILBREAK TO VANDAMERE (MISS J SINGH)
2nd TUFTERSLODGE HARVEST MOUSE (MS J M WOOLLACOTT)
3rd BORTINO HIGH SOCIETY (MR D K & MRS D MARTIN)
Res BADGERBECK BEAU GESTE (MISS M WILLIS)
VHC BRUMBORDER RIVER EXPLORER AT CYNETKOY (MR S D & MRS A S WATSON & KENNA)
Special Junior - Dog
Entries: 15 Abs: 1
1st ORANGEBOX FIRECRACKER (MR M & MRS T ANSCOMBE)
2nd RAVENSIDE BALLYMOSS (MR M LOWRY)
3rd IACHESLEI CANTUS JW (MISS A HARRISON)
Res DOWGRI DIGGORY (MR W & MRS TJ BAIRD)
VHC XAPEX SANTIAGO AT OTTERWOOD JW (MR & MRS M HOLLINGSBEE)
Yearling - Dog
Entries: 18 Abs: 2
1st GRINDELVALD IN FULL CRY JW (MRS M BAILEY)
2nd ETHLENCORAL PIP OF OTTASWELL JW (MR D & MRS G M HUNT)
3rd BUBELS FLERET MORAVIA [ATC AK01121CZE] (MR SIMUNEK)
Res SOLITARY MIST (MR D & MRS C HODGSON)
VHC HAWCOAT BLUE BERTIE (MRS E J & MISS R C LARNER)
Graduate - Dog
Entries: 15 Abs: 3
1st IACHESLEI CANTUS JW (MISS A HARRISON)
2nd MANSERGH SONG THRUSH AW (MISSV WOOLRICH)
3rd LAURELTON MOONLIGHT COWBOY SHCM (MRS J COBBLEDICK)
Res FOXFACTOR TAMBOURINE MAN ( MRS D & MR M EXLEY)
VHC BRAMBLEBEE LITTLE TIKE AT CYNETKOY (MR S D & MRS A S WATSON & KENNA)
Post Graduate - Dog
Entries: 20 Abs: 6
1st RADNORVALLEY GOSHAWK OF RHOZZUM (MRS M SHARP)
2nd NOOKSHOT HIGHLAND TOFFEE (R NEWMAN)
3rd AKENSIDE XEROX (MR P & MS C H GERRARD & NUTTALL)
Res ARGYLL DRUMMER (MRS L S GOW)
VHC EARTHWISE WOLFBANE JW (MR E J HOUSTON)
Mid Limit - Dog
Entries: 12 Abs: 0
1st CEDARHILL AUTHORIZED JW (MRS C DEAN)
2nd ALCUMLOW SHOOTING STAR (MR M & MRS C EVANS)
3rd BARTERHOUND TWISTER JW (MRS B B RODERICK)
Res BANDICOOT DOUBLE O SEVEN (MR G E & MRS V L K DOCWRA)
VHC DOWGRI DAREDEVIL (MR W & MRS TJ BAIRD)
Limit - Dog
Entries: 11 Abs: 1
1st IACHESLEI TORUS JW (MISS A HARRISON)
2nd FEHMARN REAP THE HARVEST (MRS J MORTON-SHAW)
3rd TULAWYN OBERON AT TILMORAY (MRS M SMALL)
Res QUARRYWAY DILL (MRS B & MR K E JOHNSON & WILLIAMS)
VHC DIGMOOR ACE'S HIGH JW (MR M P & MRS S V REGAN)
Open - Dog
Entries: 17 Abs: 5
1st CH TYTHROP TAPAS (MRS J L LEE)
2nd CH GAMEWAY CHARLES DICKENS (MRS P CLARK)
3rd CH HESSLEMERE HI KARATE JW (MRS C DAVIS)
Res CH OTTERWOOD AMEX JW SH CM (MR & MRS M HOLLINGSBEE)
VHC CH BYRONS GREENGRASS (MR J & MRS H M THOMAS)
Good Citizen Dog Scheme - Dog
Entries: 10 Abs: 0
1st CH HESSLEMERE HI KARATE JW (MRS C DAVIS)
2nd CH OTTERWOOD AMEX JW SH CM (MR & MRS M HOLLINGSBEE)
3rd BOLT TAIL JEBBA (MR F & MRS H FREEMAN)
Res EARTHWISE WOLFBANE JW (MR E J HOUSTON)
VHC MANSERGH SONG THRUSH AW (MISSV WOOLRICH)
Veteran - Bitch
Entries: 13 Abs: 4
1st QUATFORD KISS N TELL AT FEHMARN JW (MRS J MORTON-SHAW)
2nd CH MANX MARGAID SH CM (MR B J & MRS K D STOCKLEY)
3rd MULYSA MISS MUFFET (MESDAMES W A, A J & C J PREVOST & HOPKINS)
Res CH HOLLOWMOOR COREMY (MRS A D WILLIAMS)
VHC BORDERELLA EMMA (MRS P SOUTH)
Special Puppy - Bitch
Entries: 19 Abs: 7
1st BANDICOOT JAZZ (MR G E & MRS V L K DOCWRA)
2nd HARTSWELIN TIP TOP (MS L J GODEFROID)
3rd BORTINO SMILING QUEEN (MR D K & MRS D MARTIN)
Res BADGERBECK BLIZZARD AT PLOUGHDOWN (MR E & MRS M ARMSTRONG)
VHC KYSCAFTER KESTREL (MISS L S ROBBINS)
Special Junior - Bitch
Entries: 11 Abs: 2
1st SOUTHASH BLUE BETTY BOO GAMEWAY (MRS P CLARK)
2nd MASCANI DAISY AT CYNETKOY (MR S D & MRS A S WATSON & KENNA)
3rd JASLOU JUNEAU (MR & MRS G R BAKER)
Res ORANGEBOX STARGAZER (MR M & MRS T ANSCOMBE)
VHC IACHESLEI CANTILENA (MISS A HARRISON)
Yearling - Bitch
Entries: 23 Abs: 3
1st GRINDELVALD MISS TEAK AT ELTONFURZE (MRS A FRAY)
2nd REXLANDS GOLDEN PLOVER BY KARISON JW (MISS K & MRS D JOHNSON & PEARSON)
3rd BENATTIVO GEM STONE FOR DALUCE (MR J & MRS H M THOMAS)
Res OTTERWOOD BECK (MR & MRS M HOLLINGSBEE)
VHC HARTSWELIN FAR AWAY (MS L J GODEFROID)
Graduate - Bitch
Entries: 24 Abs: 5
1st BADGERBECK TREE PIPIT AT TILMORAY JW (MRS M SMALL)
2nd IACHESLEI CANTILENA (MISS A HARRISON)
3rd CAST A SPELL OVER BROOKBANK (MRS S P NORRIS)
Res DIDILLYBODS FOREST HOPE (MRS M H GREEN)
VHC JENABECK ROSE OVER FOXFACTOR (MR B J & MRS K D STOCKLEY)
Post Graduate - Bitch
Entries: 19 Abs: 2
1st BADGERBECK TREE PIPIT AT TILMORAY JW (MRS M SMALL)
2nd HAWCOAT SWEET FAIRY (MRS E J & MISS R C LARNER)
3rd RISEBURN ROULETTE (MISS C TUTIN)
Res LAIREHOPE RUBY ROMANCE (MR P & MRS K LOTHIAN)
VHC DIDILLYBODS FOREST SPRITE (MR P SHEPHARD)
Mid Limit - Bitch
Entries: 19 Abs: 8
1st OTTERWOOD ILEX JW SHCM (MR & MRS M HOLLINGSBEE)
2nd LUTRABECK LIBERTY (MR R J & MRS C M HAND)
3rd HESSLEMERE MISS LEMON JW (MRS C DAVIS)
Res TWIGGLESTONE AYLANTHUS JW SHCM (MRS L ALDOUS)
VHC ACHNAGAIRN QUICK STEP (MRS A FRASER)
Limit - Bitch
Entries: 15 Abs: 4
1st PHERJAN PHOEBE (MR N &MRS M YATES)
2nd OTTASWELL OBSESSION ( MR & MRS J C & Z C GARCIA-SIERRA)
3rd KARISON KAMELLIA JW (MISS K JOHNSON)
Res CAULKHEADS PRINCESS BARTON AT TYROSEDALE (MR T NICHOLLS)
VHC GAMEWAY MARGARITA AT SOUTHASH (MR J & MRS I M SOUTHAM)
Open - Bitch
Entries: 16 Abs: 2
1st CH PICER BRIGHT IDEA (MR G & MRS S PICKERING)
2nd KELGRAM KAYA KALPIS AT PIPRUDA (MR & MRS J W ALPE)
3rd SWE CH ROCKAMORE LIMELIGHT (IMP SWE) (MRS P CLARK)
Res CH BRUMBERHILL BELLE DE JOUR SH CM (MR S A MCPHERSON)
VHC DEMIMOON DARING STAR [ATC KA01177FIN] (MRS M KIVIM-KI-MAJANEN)
Good Citizen Dog Scheme - Bitch
Entries: 10 Abs: 2
1st OTTERWOOD ILEX JW SHCM (MR & MRS M HOLLINGSBEE)
2nd KARISON KAMELLIA JW (MISS K JOHNSON)
3rd HESSLEMERE MISS LEMON JW (MRS C DAVIS)
Res AURGWEN ALYTH (MRS J PHILLIPS)
VHC SPINNEYFORD SILVER POPPY (MRS A MORGAN)
Show results for breeds within the Terrier Group :
Show results for other Groups:
Return to Main Results Page

View Crufts results for other years:     2018    2017    2016    2015    2014    2013    2012    2011    2009    2008    2007    2006    2005    2004    2003    2002    2001    2000

Copyright The Kennel Club Limited 2010. The unauthorised reproduction of text and images is strictly prohibited